Захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за здравство суботичка Општа болница добила је најсавременији апарат - магнетну резонанцу која је данас свечано пуштена у рад у присуству покрајинском секретара за здравство АПВ др Милана Попова и градоначелника града Суботице господина Стевана Бакића .Захваљујући инвестицији вредној око 200 милиона динара пацијенти са севера Војводине већ за дестак дана моћи ће да закажу овај важан преглед на најсавременијем апартау за магнетну резонацу Пхилипс 5300 Блуе Сеал који поседује најновију „Хелиум Фрее“ технологију и додатне савремене хардверско-софтверске апликације.
У претходној години је преко Покрајинског секретеријата за здравство издвојено преко 330 милиона динара за набавку нове опреме сервисирање и хитне капиталне поправке а највисе средстава је издвојено за нови систем за МР Phylips 5300 блуе сеал скоро 200 милиона динара
Наиме Општа болница Суботица је путем јавне набавке добила магнетну резонанцу најновије „Хелиум Фрее“ технологије са додатним напредним виуелизационим алатима и пратећом опремом а комплетна адаптација простора И инсталација целокупног Система урађена је 3 месеца пре предвиђеног рока .
Захваљујући Покрајнском секретаријату за здравство који је определио наменска средства , добијен је уређај врхунских карактеристика и перформанси који има могућност ефикасног и успешног извршења свих врста МР прегледа.
Тренутно најсавременија „Хелиум Фрее“ технологија обезбедиће да се значајно подигне квалитет здравствене услуге свих наших пацијената уз смањене трошкова одржавања, одрживости и функционисања МР уређаја.
Савремени концепт и дизајн као и врхунске перформансе и карактеристике које овај уређај поседује,значајно скраћују време трајање свих МР секвенци (и до три пута) као и самог прегледа независно од врсте анатомске регије која је предмет претраге, повећана је удобност и комфор за пацијенте захваљујући новом концепту завојница али и комплетним хардверско-софтверским решењима базираним на најсавременим достигнућима у МР дијагностици.
Општа болница Суботица поседује стручан и едукован кадар који има значајно искуство и традицију у ефикасној примени МР дијагностике .
Са новом опремом смо добили и додатних 6 универзалих и високо напредних дијагностичких радних станица са истовремено доступним и специјализованим софтверским алатима који ће подићи продуктивност и ефикасност комплетне радиолошке службеи то не само МР, него и комеплетне дијагностике и скрининга са других радиолошких модалитета попут ЦТ-а, ултразвука, РТГ итд.
Дијагностички алати који су имплементирани у добијеним радним станицама, базирани су на успешној примени вештачке интелигенције у радиолошкој дијагностици који ће помоћи нашем стручном особљу да брже, поузданије и ефикасније дође до прецизне, поуздане и тачне дијагностике.
На крају набавка предметне опреме учиниће да квалитет здравствене услуга буде и остане на највишем могућем нивоу да се смање и укину листе чекања сам футуристички изглед целог Система И ентеријера упућује на бољу сутрашњицу суботичке болнице а све на добробит свих наших суграђана односно пацијената који гравитирају ка нашој установи.
- Идеја
председника Вучића да се максимално улаже у здравство примењена је и у
Војводини, где је у последњих осам година уложено 27 милијарди динара у опрему
и изградњу и реконструкцију нових објеката. Општа болница у Суботици је
последњих неколико година добила 800 милиона динара – подсетио је Милан
Попов, покрајински секретар за здравство. – Стара магнетна резонанца је била израубована, често је била на
сервису, али и таква је радила двосмено 24 прегледа дневно. Сада ће се
број прегледа повећати, а самим тим и смањити листа за заказивање. Поред овога,
у суботичку болницу уложено је и за набавку ЦТ апарата, опремање Ангио сале и
другу опрему. Морам да нагласим и успешан рад Центра за репродуктивно здравље и
вантелесну оплодњу, који постиже респектабилне резултате и један је од водећих
у Србији.
Уз опрему, по његовим речима, улаже се у кадар, стално се запошљавају лекари и медицинско и техничко особље, а тренутно је на специјализацији 80 лекара.
- Ове године планира се почетак комплетне реконструкције Опште болнице, површине 35.000 квадрата, за чију израду пројектно-техничке документације је Град Суботица уложио 50 милиона динара – подсетио је секретар.
Нови апарат за магнетну резонанцу неће користити само Суботичани, већ пацијенти из целе регије.
- Ово није само важно за Суботицу и СБО који броји око 200.000 становника, него због ове врсте прегледа ка суботичкој болници гравитира и Западнобачки и Севернобанатски округ, значи још око 400.000 становника – истиче Стеван Бакић, градоначелник Суботице и носилац Изборне листе "Александар Вучић - Суботица сутра" за изборе 2. јуна. - Нека ово буде први корак ка реконструкцији Опште болнице, која је од изузетног значаја за цео регион.
По речима др Саше Џелебжића, директора Опште болнице и кандидата за одборника у Скупшини Суботице на предстојећим локалним изборима, прошле године је путем Покрајинског секретаријата за здравство обезбеђено више од 330 милиона динара за набавку ове опреме и за капиталне поправке великих система. Највећа инвестиција, од скоро 200 милиона динара је управо набавка система за магнетну резонанцу и сву пратећу опрему, која је у суботичку болницу стигла три месеца пре предвиђеног рока.
- Захваљујући овој новој технологији унапредићемо комплетан рад Службе за радиологију, имамо велико искуство у дијагностици и раду са магнетном резонанцом. Апарат који имамо од 2012. године је већ одрадио свој век, а са новим системом обезбедићемо да се прегледи убрзају, да се секвенце и целокупан преглед скрати, повећа његов квалитет, а сва хардверско-софтверска решења која носи ова апаратура обезбедиће и бољи комфор и прецизност у дијагностици – објашњава др Џелебџић. - Имамо едукован кадар што се тиче лекара и високих радиолошких струковних техничара, двоје лекара су већ у Словенији где се усавршавају за ову област. Са овом апаратуром моћи ће да се прегледају и други органи попут срца и других сегмената локомоторног система. Поред овог система ту је и вредна пратећа опрема која подразумева шест високонапредних радних станица, цео систем је софтверски решен уз помоћ вештачке интелигенције у радиолошкој дијагностици, тако да ћемо моћи да интегришемо и друге модалитете радиолошке дијагностике попут ЦТ апарата, мамографије и ултразвукова.