OSTEOPOROZA
Osteoporoza je sistemski skleletni poremećaj , koji podrazumeva smanjenje koštane mase i oštećenje mikroarhitektonike koštanog tkiva. Kao posledica, dolazi do povećane fragilnosti i smanjenja otpornosti i snage kostiju.
Koštanu jačinu karakteriše .mineralna gustina / meri se po jedinici zapremine/ i kvalitet kostiju.
Definicija osteoporoze prema WHO je BMD / mineralna gustina kosti /manje od -2,5 standardne devijacije ispod prosečnih vrednosti za zdravu, žensku, belu populaciju.Osteopenija je blaži oblik smanjenja BMD.
Koštano tkivo je dinamično, vitalno tkivo, koje se stalno menja i obnavlja na podsticaj metaboličkih i fizičkih sila. Pol, rasa , genetski faktori, endokrini status, količina calcijuma, D vitamina u ishrani i mehaniki faktori, statika, fizička aktivnost utiču na postignuti maximum koštane gustine.
Faktori rizika za nastanak osteoporoze su:
-rana prirodna ili hirurška menopauza / pre 45 godine života/, period amenoreje van trudnoće, npr usled anoreksije
-primena terapije kortikosteroidima tokom 3 meseca i više
-porodična anamneza osteoporoze, čak do 80% uticaja.
Dodatni predisponirajući faktori ;
-niska telesna masa, BMI ispod 19 kg/m2
-bolesti jetre, alkoholizam
-tiroidna bolest
-slaba absorpcija nutrijenata, npr usled oboljenja creva
-hipogonadizam
-primarni hipeparatireoidizam
-reumatoidni artritis
-hronična bubrežna slabost
Ne postoje rani, tipični simptomi. Može se poajviti bol u leđima na opterećenje, pri stajanju, a oštar, naglo nastali bol može biti već znak kompresivne frakture pršljenova usled poroznosti.
Dijagnostika se uglavnom sastoji od radioloških metoda. Običnim radiogramom kičme se prikazuje poroznost kosti u već uznapredovalom stepenu, kada je BMD smanjen za oko 30%.Zlatnistandard je DEXA, koja meri prolaznost rentgenskih zraka kroz kosti, iz koje se izračunava mineralna gustina.Bezbolna metoda, bez znatnih rizika po pacijenta.Opšta Bolnica u Subotici raspolaze Lunar aparatom.Paciijenti sa faktorima rizika za osteoporozu obavljaju pregled uputom endokrinologa, ortopeda i spec, fizikalne medicine.
Prevencija osteoporoze se počinje u detinjstvu zdravom ishranom, sportskim aktivnostima.Te zdrave navike treba zadržati i o odraslo doba.Pušenje nepovoljno utiče na jačinu kosti.
Potrebno je obratiti pažnju i na sprečavanje nastanka padova,pogotovo kod starijih osoba.
Lečenje osteoproze se počinje suplementacijom D vitaminom, eventualno calcijumom.
Ukoliko je potrebno i ciljano medikamentozno lečenje, kod nas su najrasprostraniji i dostupniji bisfosfonati. Mahanizam dejstva je putem sprečavanja absorpcije, resorpcije kosti, kako bih prevagnuo proces izgradnje nove kosti.
Ređe, ali se koriste i lekovi koji deluju putem receptora za estrogen, ženskog polnog hormona, koji štiti od osteoporoze.
U slučaju nedovoljnog odgovora, to jest nastanka preloma kosti i pored primene bisfosfonata, uz odobrenje tercijernog centra se preporučuje parathormon u malim, svakodnevnim dozana putem potkožne injekcije.Značajan uticaj se ostvaruje na izgradnju novog , jačeg koštanog tkiva.
Poruka za poneti: Osteoporoza je češća nego što možda mislimo. Učestalost dostiže 8-10% populacije., a kod žena u postmenopauzi postiže 70%.Obzirom da nije uvek jasna simptomatologija, potrebni su skrining pregledi na osnovu poznatih faktora rizika.Blagovremenim otkrivanjem i lečenjem, uz zdrav način života, zdravu ishranu , fizičku aktivnost na otvorenom prostoru, sprečavamo nastanak preloma Time se smanjuje i mogućnost invaliditeta, dugog bolničkog lečenja i teških ortopedskih operacija uz sav njihov rizik.
dr Tucić Nemet Klara, endokrinolog
Opšta Bolnica Subotica