Једна од најстаријих здравствених установа у Србији, Општа болница у Суботици обележила је 01.октобра, свој рођендан.
Свечаност је почела химном Републике Србије ,,Боже правде”коју је извела женска вокална група ,,Мироноснице” из Суботице.
Годишњицу вредну дивљења суботичка Болница дочекала је са великим улагањима у опрему, смањеним листама чекања, 14 беба рођених у Центру за вантелесну оплодњи али и жељом да ускоро почне њена комплетна реконструкција.
- Управо реконструкција Опште болнице биће мој највећи задатак и највећа борба која је пред нама. Даћу све од себе да то буде што скорије. Нажалост, испустили смо моменат када смо били на реду, а онда је дошло и ово невреме када је све поскупело, те је нешто што је требало да кошта 40 милиона евра, сада прелази 80 милиона евра – поручио је градоначелник Стеван Бакић.–Реконструкција нам је важна како због савремене апаратуре коју поседује болница, тако и због подизања нивоа стручне медицинске услуге, те би Општа болница могла да постане савремени клинички центар. Ово је установа са дугом и светлом традицијом. Она има стратешки значај у систему секуднарне здравствене заштите, те мора да има све услове за оптималан рад. Наравно, ту су и међуљудски односи којима сам задовољан а који су итекако значајни у пружању здравствене заштите.
Да у тој борби неће бити сам, градоначелнику и свим грађанима Суботице обећао је Милан Попов, Покрајински секретар за здравство.
- Пред нама је, 23. октобра, заједничка седница Покрајинске и Владе Србије и једна од три кључне ствари које ћемо прдставити је реконструкција Опште болнице у Суботици – нагласио је Попов. - Суботичка Општа болница је стуб здравства Севернобачког округа. Свесни смо да су превентивни прегледи велико оперећење, али морамо да наставимо са тим. Жалосте ме листе чекања, које су направљене, а које су опет на иницијативу председника Србије смањене, надам се да ће тако бити и са ортопедијом. Надам се да ћемо наставити са улагањима, како у апаратуру тако и у лекарски кадар.Суботичка Општа болница основана је 1. октобар 1841. године, непосредно после појаве колере. Тада је одлучено да се адаптира кућа наследника Транчик Антуна пошто је то било јефтиније но градња нове зграде, те је тада Болница имала 20 болесничких кревета и две болесничке собе. Прво проширење и изградња осам павиљона било је 1890. године, док је садашња главна зграда изграђена 1972. Данас ка Општој болници гравитира око две стотине хиљада људи из Севернобачког и суседних округа. О њиховом здрављу брине 1.240 запослених – лекара, медицинских сестара, помоћних и техничких радника.
- Мисија и визија болнице ће и даље усмерена ка пацијенту, да сваком ко дође код нас пружимо најбољу медицинску помоћ. Велики број грађана долази на превентивне прегледе, немамо више листе чекања за скенер, томе тежимо и када је у питању ортопедија, операција кука и колена, и офтамологија, односно операција катаракте – истакао је др Саша Џелебџић, директор Опште болнице.
По речима др Џелебџића, у протеклих годину дана остварано је скоро 29 хиљада хоспитализација, 8.109 операција, више од 205.000 прегледа у специјалистичкој поликлиници. У породилишту је рођено 1.139 беба, у Центру за вантелесну оплодњу урађено је 152 процедуре, 45 је потврђених трудноћа, девет порођаја и 14 деце.
- Свега тога не би било без велике подршке Покрајинског секретаријата за здравство, које је уложило око 327 милиона динара, од чега је најважнији нови апарат за магнетну резонанцу, и локалне самоуправе која је дала 50 милиона динара за допуну техничке документације за реконструкцију болнице и више од милион динара за неуролошке прегледе најмлађих пацијената – истакао је директор др Саша Џелебџић.
У другом делу свечаности уручена су признања истакнутим појединцима као израз захвалности за изузетан допринос у циљу унапређења рада развоја и подизању угледа Опште болнице Суботица.
Повеља за изузетан личан допринос у циљу унапређења рада, развоја и подизања угледа Опште болнице Суботица уручена је:
- Угледном професору и експерту из домена интерветне кардиологије у Београду, академику Проф. др Милану Недељковићу, председнику Српског лекарског друштву.
-Угледном професору И експерту из домена радиологије Клиничког центра Војводине Проф. др Виктору Тилу
- Угледни интерветни кардиолог у Клиничком Центру Србије и доцент на Медицинском факултету Универзитета у Београду асс.др Дејан Милашиновић
- др Мирко Лазић
- др Олга Најић
-др Илона Чернетић
-др Густав Такач
- мр сци.мед. Светозар Срдић
-др Мира Опсеница
- др Катица Караџић
-др Драган Никодијевић
- др Богларка Сабо
-др Анита Тиквицки
-др Петар Прибић
- специјалиста струковна медицинска сестра Светлана Шабић
-Директор фирме ,,8 Март” д.о.о. господин Дарко Бјелић
- Директор фирме ,,Биромаркет 024 ” господин Роберт Беру
После официјалног дела свечаности за госте и запослене приређен је коктел у холу Опште болнице Суботица.