Општа болница Суботица пригодном свечаношћу обележила је 1. октобра 182 године постојања. Свечаност је почела у Великој сали суботичке болнице химном “Боже правде” у изведби Женске вокалне групе “Мироносице”.
Након сумираних резултата и сагледаних успеха током претходне године, најављени су планови за наредну у којој болницу очекује реконструкција.
Запослени ове установе, али и бројне високе званице и званичници окупили се како би обележили Дан болнице. Ова установа здравствени је центар ка ком гравитира око пола милиона становника Војводине. Са близу 1.200 запослених и капацитетом од 670 болничких кревета наша болница заузима важно место у здравственом систему Србије.
- У протеклој години остварили смо 90.000 БО дана, хоспитализовано је 19 200 лица, обављено 7706 операција, урађено 157.722 специјалистичка прегледа, збринуто 22.679 пацијената на ургентном одељењу, урађено 13.110 ЦТ прегледа, и 4.226 прегледа магнетном резонанцом, рођено је 1.294 деце. Направљено је 1.753.947 лабораторијских услуга док је укупан број амбулантних услуга 2.238.940. Отворен је центар за вантелесну оплодњу, у новембру прошле године, а половином јула је рођена прва беба. Одрађено је 40 трансфера, имамо 16 потврђених трудноћа. Набављен је савремени агрегат за алтернативно напајање, па смо од половине децембра наставили са радом у ангио сали од када је изведено 643 интервентне процедуре изеђу свега осталог 108 акутна инфаркта миокарда , имплантирано 226 корнарних стентова и имплантирано 118 пејсмејкреа - рекао је др Саша Џелебџић, директор Опште болнице Суботица.
Током претходне године, Влада АП Војводине издвојила је за опремање Опште болнице Суботица преко 336 милиона динара, а од ових средстава биће набављен и нови апарат за магнетну резонанцу, након 10 година од инсталирања старог, 30 милиона је издвојено за опремање ембриолошке лабораторије, и скоро 30 милиона за дигитални мамограф.
- Суботица има нешто што има мали број наших здравствених установа, а то је 60-70% младог кадра. Овде има 211 лекара, 55 лекара на специјализацији и 25 клиничких лекара који чекају специјлаизацију. Покрајинска влада је претходних година издвојила је близу милијарду динара за Општу болницу. Не постоји ниједна савремена процедура која се у овој установи не ради а која се ради у било којој другој болници у Србији и овом делу Европе. Изузетно добра хирургија, интернистичке гране, дијагностичка процедура, ангио сала, једна магнетна резонанца, а ускоро и нови апарат, купљен је дигитални мамограф, покренут поступак вантелесне оплодње. Све су ово темељи на којима ће се градити будући успеси, зато и желимо да што пре крене реконструкција - рекао је Проф. др Зоран Гојковић, потпредседник Покрајинске владе и Покрајински секретар за здравство.
Како би реконструкција болнице што пре отпочела и зграда засијала у новом руху, Град Суботица доделио је 50 милиона динара за измену и допуну пројектно-техничке документације за обнову и реконструкцију.
- Никада не смемо заборавити херојске чинове, сву храбрости и пожртвованост овог колектива у време ковида. С обзиром да је Општа болница установа секундарне здравствене заштите од изузетног је значаја за цео регион и као таква, мора, да би пратила херојске подвиге и добре резултате овог колектива, што пре да крене са реконструкцијом, како би се створили услови који би пратили овакву једну реномирану установу, односно да задовољимо све потребне параметре да Суботица добије модеран клинички центар - казао је Стеван Бакић, градоначелник Суботице.
Окупљенима се обратио и председник Скупштине града, др Балинт Пастор истакавши да ће Град и даље наставити да на неки начин враћа болници и запосленима за све оно што они чине за своје суграђане.
- Ја сам данас дошао кући, јер сам рођен овде. Ту се родио и мој син, као и многима од вас деца. Ова установа и ова зграда јесте једна од најбитнијх у животу свих нас. Због тога, желим срећан рођендан Општој болници, желим да имате што мање посла, а да тај посао вршите на таквом професионалном нивоу на каквом сте то чинили претходних месеци, година, а богами и деценија. Ми покушавамо да вам на неки начин вратимо за све што радите за грађане Суботице, а и шире. Враћамо вам улагањима од средстава грађана републике Србије, без обзира да ли она долазе на републичко, покрајинском или локалном нивоу. То чинимо и на друге начине - ове године добитник једног од највећих признања Града Суботице "Про Урбе" је Нандор Шељмеши, човек који је лечио, мислим да ни сам не зна колико људи. То ћемо чинити и у будућности. Будите поносни на ову установу, нема много градова у Србији који се могу похвалити да имају болницу у континуитету толико дуго - закључио је он.
У другом делу свечаности уручена су признања истакнутим појединцима као израз захвалности за изузетан допринос у циљу унапређења рада развоја и подизања угледа Опште болнице Суботица .
1. Златна плакета за изузетан лучни допринос у циљу унапређења рада, развоја и подизања угледа Опште болнице Суботица уручена је:
-Потпредседнику Покрајинске владе и покрајинском секретару за здравство Проф.др Зорану Гојковићу
-Градоначелнику Града Суботица Стевану Бакићу
2. Повеља за изузетан лучни допринос у циљу унапређења рада, развоја и подизања угледа Опште болнице Суботица уручена је :
-угледном професору и експерту из домена кардиологије Универзитета у Београду , председнику Комисије Репубилке Србије за сарадњу са Унеском, писцу и књжевнику Проф. др Горану Милашиновићу
-угледном професору и експерту из домена оториноларингологије Универзитета у Новом Саду
Проф др. Драгану Данкуцу
-мр.сци биол. ембриологу Алфреду Рудолф Kniewald
-др Емилу Лимбан
-мр сци.мед др Нандору Шељмеши
-др Радовану Маркову
-др Луки Анђелићу
-Прим. др сци.мед.Татјани Вуксановић Стојшић
-др Бојану Баги
-Прим. др сци. мед. Александару Радуловићу
-градском менаџеру Загорки Панић
-медицинској сестри Славици Павловић
После официјалног дела свечаности, за госте и запослене приређен је коктел у холу Опште болнице Суботица.