Свечаном седницом Скупштине града је обележен Дан града Суботице, који се слави у спомен на 1. септембар 1779. године, када је Повељом Марије Терезије добијен статус „слободног краљевског града“.
У препуној Великој већници Градске куће свечаности су присуствовали бројни гости, челници и представници државних и покрајинских институција, суседних општина, братских градова, јавних предузећа и установа.
На свечаној седници додељена су и признања. Признање „Про урбе“ добило је и Одељење онкологије Опште болнице Суботица.
Одељење онкологије основано је пре 60 година, давне 1964. године. Било је смештено у просторијама павиљона некадашњег Одељења за рентгенологију, подигнутог 1957. године.
У овом павиљону је тада постојао Одсек за рентгенолошку дијагностику и Одсек за радиотерапију болесника оперисаних од малигних тумора, Служба за рано откривање рака те Служба за статистичку обраду података оболелих.
У аналима историје здравства нашег града уписана је Др Марцела Јагић, радиолог (1945-1965) као оснивач Одељења за радиолошку дијагностику и радиотерапију те оснивач Диспанзера за онкологију са патронажном службом. У том периоду почиње примена хемиотерапије и развој онкологије.
Следећи начелници на Онкологији који су наставили развојни пут, који је трасирала Др Марцела Јагић су: Др Алфред Лесмајстер (1964-1975), Др Марија Тарацки (1975-1991), Др Марија Клајн Ласло (1991-1992), Др Марија Такач Кучера (1992-2008), Др Илона Чернетић (2008-2015) и Др Драгица Штрбац Чизмаревић (2015- ).
Данас Одељење онкологије располаже са 30 постеља, Дневна болница онкологије има 9 терапијских фотеља и 2 лежаја. Раде две онколошке амбуланте.
Тренутно раде 3 лекара (интернисти-онколози), 1 лекар опште медицине на одељењу, 2 лекара на специјализацији из интернистичке онкологије и 2 лекара на специјализацији из интерне медицине. На одељењу онкологије ради 21 медицинска сестра-техничар, 6 медицинских сестара у Дневној болници и 2 медицинске сестре у онколошкој амбуланти.
Одељење онкологије карактерише високо професионални рад који се заснива на домаћим водичима добре клиничке праксе и европским препорукама у складу са индикацијама за лечење малигних болести у Републици Србији, што лечење данас чини много успешнијим.
Одељење Онкологије учествовало је у више домаћих и интернационалних пројеката који су имали за циљ рано откриванје симптома и знакова малигних болести (део Националног скрининг програма за рано откриванје карцинома дојке, грлића материце и дебелог црева који се спроводи од 2013. године), јачање психолошке подршке онколошким пацијентима, приближаванје онколошке терапије пацијентима у погледу значаја и ефикасности терапије коју примају и збрињавање нуспојава.
Примењује се цитостатска терапија за све локализације малигних тумора, те иновативна биолошка терапија.
Одлука за лечење онколошких пацијената доноси се искључиво мултидисциплинарно на основу мишљења конзилијума лекара у ОБ Суботица који су основани 2015. у сарадњи са Институтом за онкологију Војводине Сремска Каменица и другим терцијерним установама.
У дијагностици, лечењу и рехабилитацију онколошких пацијената учествују готово сви лекари Опште болнице Суботица без чије подршке наш рад не би био могућ.
Због очекиваног пораста броја оболелих те примене нових иноватних лекова предвиђа се и повећање услуга како специфичне онколошке терапије, тако и збрињавања компликација болести и лечења тзв. палијативног збрињавања што за запослене представља велики изазов и обавезу да се беспрекорно ураде сви задаци.
За време трајања пандемије КОВИД-19 Одељење онкологије са дневном болницом и амбулантама радило је континуирано.
Велики помак у побољшању услова рада учињен је 2023. године отварањем савременог централног растварања цитостатика и биолошких лекова захваљујући ангажовању Управе Опште болница Суботица и Покрајинског Министарства здравља.
Тимским самопрегорним радом сви запослени на Одељењу онкологије приступају пацијентима од самог почетка њихове болести, потом кроз њихово понекад исцрпљујеће лечење обухватајући потребе пацијената у медицинском, емоционалном и социјалном аспекту.
Након завршеног онколошког лечења пацијенти остају и даље под патронатом онколошке службе као део велике породице која им пружа сигурност и заштиту.
Удружење пацијената лечених и оболелих од карцинома дојке „Једна уз другу“основано 2021. године у Суботици вишеструко помаже одељењу у оствариванју заједничих циљева превенције, лечења и рехабилитације онколошких пацијента.
Ово удружење заједно са другим пацијентима предложило је колектив Онкологије за престижну „про урбе“ награду која је уручена од стране Скупштине града Суботица 01.09.2024.
Награда је велика част за нас и Општу болницу Суботица у оквиру које функционишемо.
Добили смо ветар у леђа да будемо још бољи и да се даље развијамо заједно са свим сегментима деловања Опште болнице Суботица.