Посетом Општој болници у Суботици успешно се наставља хуманитарна акција „Блиц фондације“ – “Срце за децу”, чији је циљ да се свим породилиштима у Србији обезбеде апарати за рано дијагностиковање евентуалног оштећења слуха код новорођенчади. Покровитељ акције је Министарство здравља, а медијски партнер је РТС.
Одељењу неонатологије је уручен 45 скрининг апарат за откривање оштећења слуха код беба у оквиру ове акције. Од данас свакој беби која се роди у суботичком породилишту биће проверен слух.
Помоћнику директора за оперативна питања и организацију и шефу Одељења неонатологије, др Бранки Милисављевић донацију је уручио главни уредник недељника НИНа, Милан Ћулибрк, који је том приликом рекао: „После Сенте и Суботице у Србији је од укупно 56 остало још само 12 породилишта без апарата за рано откривање оштећења слуха код новорођенчади, али ће, захваљујући хуманим људима, који су се одазвали позиву “Блиц фондације” и укључили у акцију “Срце за децу” наредних дана и преостала породилишта добити апарате за скрининг слуха код беба. Они ће омогућити да се на време крене са рехабилитацијом, што је кључни предуслов да се у почетку деца, а касније одрасли људи са оштећеним слухом укључе у друштвени живот, да преброде ту тишину, која им је од рођења наметнута и да уз рехабилитацију, под надзором стручњака, онемогуће да тај физиолошки проблем не прерасте у још већу изолацију или самоизолацију. Управо то је била идеја водиља за настојање “Блиц фондације” да у оквиру акције “Срце за децу” свако породилиште у Србији опреми апаратом за рано откривање оштећења слуха, јер очито здравствени систем није био у стању да тај проблем реши, иако се у Србији сваке године у просеку роди више од 300 беба, које имају урођене проблеме са слухом. Иако је у почетку то некима можда и деловало као преамбициозан циљ, сада је јасно да ће акција бити успешно окончана већ за неколико недеља. До јуче је за породилишта у Србији преко Блиц фондације прикупљено око 22,3 милиона динара, за социјално угрожене малишане скоро 80 милиона, а за помоћ здравственим установама 18,9 милиона динара.
Захваљујући се Блиц фондацији на донацији, шеф Одељења неонатологије, др Бранка Милисављевић је рекла: „Све похвале за „Блиц фондацију“ која још једном у низу хуманих акцијија, уводи једну нову скрининг методу и омогућава свим нашим бебама да чују, да развију говор. Сврха скрининга је да се у првим данима живота детектује евентуална оштећења слуха, како би се на време завршила дијагностика и предузеле терапијске мере, што резултира благовременом правилним развојем говора и социјализацијом деце. Увођењем ове методе и набавком ових апарата, свакој новорођеној беби у Србији ће бити проверен слух у првим данима од њеног рођења, а бебама код којих се региструје слабији слух или пад слуха, ће бити започет процес лечења. Тачност скрининга је готово 100 одсто. Метод је једноставан, брз, нежан и пријатан за бебу. Захваљујем се „Блиц фондацији“, свим донаторима, покровитељима акције и свим друштвено одговорним компанијама које су се укључиле у ову акцију и омогућиле свим нашим бебама да дамо шансу да чују“.
У Србији се годишње роди око 60.000 беба. Статистике су фрапантне и показују да се трајна наглувост и глувоћа на узорку од 1.000 новорођених беба појављује код троје до петоро деце. Медицински посматрано, код деце код којих је наглувост дијагностикована и рехабилитација започета пре навршених шест месеци живота, долази до знатно бољег и бржег развоја говора у односу на децу код којих је наглувост откривена и рехабилитација започета касније.
Рану дијагностику наглувости у данашње време могуће је установити већ у породилишту применом скрининг тестова – употребом портабилних електронских инструмената. Скрининг слуха све новорођене деце је једноставна метода, без ризика по здравље детета. Применом ове методе јасно се повећавају квалитет живота и могућност за социјални развој детета.
Опремањем свих породилишта у Србији апаратима за рано откривање проблема са слухом код новорођенчади Србија ће се придружити државама које већ спроводе рани скрининиг слуха.