Доласком др сци мед Слободана Пушкара на место првог човека Опште болнице у Суботици, именованог од стране Владе АПВ, Општа болница Суботица започела је нову етапу пословања и пружања нових здравствених услуга и унапређивања постојећих са циљем да се ефикасније и успешније лече пацијенти из Суботице и околине.
Нови менаџмент Опште болнице Суботица донео је одлуку о увођењу нових дијагностичких и терапијских процедура као и нових ендоскопских метода у склопу хируршких интервенција које ће пацијентима Севернобачког округа омогућити адекватније пружање здравствене заштите без одласка у терцијалне здравствене установе (Нови Сад, Београд). Овде говоримо првенствено о процедурама за испитивање кардиоваскуларних болести (коронарографија), процедурама за испитивање болести плућа, повећање броја оперисаних пацијената са катарактом као и повећању броја постојећих и увођењу нових ендоскопских операција (као што је операција штитне жлезде).
Пројекат ангио сале – сале за катетеризацију срца и крвних судова, препознат од стране Владе АП Војводине, за суботичку болницу је од немерљивог је значаја. Податак који говори у прилог тој чињеници је да је преко 50% смртности управо узроковано кардиоваскуларним болестима. Опремање савремене ангио сале и њено функционисање у максималном обиму допринеће да се наши пацијенти мање упућују у Институт за кардиоваскуларне болести у Сремској Kаменици и у Kлинички Центар Војводине. Због удаљености ангио сале која се налази у Сремској Kаменици и која до сада није постојала у Суботици и због других проблема, до сада су пацијенти са инфарктом срца на територији Суботице често били конзервативно лечени, а то значи мање ефикасно или са дужим роком опоравка.
Једна од новина почетком 2017. године на Одељењу хирургије је и операција штитасте и параштитастих жлезда. Ове операције се нису радиле у нашој установи последњих година и могу се изводити на класичан начин, али такође и минимално инвазивном ендоскопском техником. Предност минимално инвазивне технике је у томе што је то ендоскопска метода која подразумева мањи рез на врату од свега 2 цм, кроз који се уводи ендоскоп и изводи операција. Пацијенти проводе у болници само неколико сати после операције и у могућности су да иду исти дан кући. Планира се и повећање броја постојећих и увођење нових ендоскопских хируршких процедура.
У наредном периоду уводе се нове пулмолошке дијагностичке процедуре – у првом реду бронхоскопија. Бронхоскопија и бронхолошке процедуре представљају основне дијагностичке методе које нам на првом месту служе за дијагностику карцинома плућа, али такође се користе и за дијагностику других болести плућа. Осим дијагностике, бронхоскопија значајну улогу има и у терапијске сврхе у јединици интензивне неге. Увршћивањем ове процедуре, уз сарадњу са Институтом за плућне болести Војводине, у основне процедуре које ће се обављати у нашој болници би се смањило упућивање пацијената на дијагностику у Институт за плућне болести, скратило би се време чекања за ову дијагностичку процедуру у Институту у Сремској Kаменици, омогућило би се све на једном месту, и дијагностика и лечење у болници у Суботици.
Променом менаџмента Болнице, у последњој недељи децембра повећан је број и операција катаракте, урађено је чак 16 операција, што је резултат боље организације рада и сарадње са Kлиничким Центром Војводине. Даља сарадња са офталмолозима из Kлинике за очне болести, Kлиничког центра Војводине ће допринети да се смање листе чекања за операцију катаракте.
Увођење нових процедура и метода одразиће се позитивно на квалитет лечења пацијената, скраћивање дужине боравка у болници али и у финансијском смислу, будући да ће се неутрошена средства преусмерити на друге неопходне пројекте. Наведене новине и унапређења наишле се на позитивне реакције у разговорима са надлежном филијалом републичког фонда за здравствено осигурање. Промене у Општој болници Суботица су тек почетак процеса модернизације ове здравствене установе које у будућности треба да доведу до значајно вишег квалитета медицинских услуга за грађане Суботице и севера Војводине.